Jak przygotować się do wizyty u dentysty?

Jak przygotować się do wizyty u dentysty?

Kilka prostych wskazówek dla osób bojących się wizyty u dentysty.

Jak przygotować się do wizyty u dentysty? – kilka prostych wskazówek dla osób bojących się wizyty u dentysty.

Najczęstszym powodem odwlekania wizyty u dentysty jest strach przed wizytą w gabinecie co określane jest pojęciem "dentofobia". Co to jest i kogo dotyczy? Dentofobia, czyli lęk przed dentystą, dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. Jest ona najczęstszym powodem stanowiących barierę przed regularnymi wizytami u stomatologa co jest jednoznaczne z zaniedbaniem zdrowia naszych zębów. Według badań ankietowych głównym powodem naszych obaw jest najczęściej zaznany w przeszłości ból na fotelu u dentysty. Strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym powoduje, że przeciętnie odwiedzamy stomatologa raz na rok a czasami nawet rzadziej. A to właśnie takie długie zaniedbanie może przynieść wręcz odwrotny skutek tzn. późniejszą konieczność dłuższego i bardziej inwazyjnego leczenia z usunięciem zęba włącznie.
W dzisiejszych czasach strach przed dentystą jest w większości wypadków nieuzasadniony gdyż nowoczesne techniki leczenia zębów i najnowsze metody znieczulenia pozwalają na leczenie zębów zupełnie z wyeliminowanie bólu i bez strachu. Wszystko zależy do jakiego stomatologa trafimy.

Kiedy jednak zdecydujemy się na wizytę u dentysty należy się odpowiednio przygotować na taką wizytę aby przebiegła ona w największym dla nas komforcie.

Wyszczotkuj zęby i nie tylko…
Brudne zęby mogą skutecznie utrudnić dentyście dokonanie prawidłowej oceny stanu naszego uzębienia - w takim wypadku dentysta przed dokonaniem badania bardzo często zmuszony jest najpierw usunąć przy pomocy odpowiedniego narzędzia brud zalegający na naszych zębach. Może to skutkować pierwszym i zbędnym stresem na fotelu dentystycznym jeżeli nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich ingerencji w naszej jamie ustnej.
Dodatkowo należy pamiętać, że lekarz również ma swoje „zmysły” i chociażby z tego powodu warto oszczędzić mu wątpliwej przyjemności obcowania z naszym nieświeżym oddechem lub brudnymi zębami.

Przed każdą, nie tylko pierwszą, wizytą dokładne wyszczotkowanie zębów to podstawa przygotowania do wizyty. Mówimy tu o dobrym oczyszczeniu całej jamy ustnej - co zatem należy jeszcze zrobić poza umyciem zębów? Należałoby również umyć język tylną stroną szczoteczki oraz starannie wyczyść przestrzenie międzyzębowe nićmi dentystycznymi, aby pozbyć się resztek pokarmu. Na koniec należy przepłukać jamę ustną płynem do płukania. Po takim przygotowaniu należy pamiętać, aby przed zaplanowaną wizytą nie jeść niczego ani nie pić płynów odmiennych niż woda. Te powyższe zabiegi najlepiej jest wykonać zaraz przed wyjściem do dentysty na wizytę.

Jak się przygotować psychicznie i co zrobić żeby po wizycie nie czuć dyskomfortu?

Jeżeli dotyka Cię dentofobia dzień przed wizytą w gabinecie staraj się o niej nie myśleć. Postaraj się spędzić czas tak aby nie rozważać swoich obaw. Jeżeli nie masz wystarczająco dużo zajęć tego dnia zaplanuj coś przyjemnego co Cię zaangażuje na tyle, że nie będziesz myślał o fotelu dentystycznym. W dzień wizyty zjedz dobre śniadanie lub obiad na tyle niedługo przed wizytą w gabinecie aby zaraz po zabiegu nie czuć się głodnym. Dobry posiłek działa też kojąco i pozwala dodatkowo zniwelować niepokój spowodowany głodem. Jeżeli twój strach będzie dalej trwał powiedz o tym dentyście. Dobry dentysta na pewno podejdzie do Ciebie z wyrozumiałością, odpowiednio wytłumaczy plan działania i będzie stosownie uważał podczas wykonywania zabiegu. To właśnie lekarz potrafi wzbudzić w nas spokój i jego odpowiednie podejście zapewnić nam komfortową i beztresową wizytę na fotelu stomatologicznym. Przeczytaj nasz artykuł jak wybrać dobrego dentystę.

Dokumenty medyczne i spis najważniejszych rzeczy

Jeśli jest to twoja pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym od wielu lat, a masz za sobą przebyte choroby związane z jamą ustną, odszukaj i weź wszelką dokumentację taką jak zdjęcia rentgenowskie albo opis leczenia. Zebrana dokumentacja pomoże lekarzowi rozpoznać obecną sytuację i dobrać odpowiednie leczenie stomatologiczne. Może pozwoli to uniknąć również zbędnego ponawiania zdjęcia RTG. Jeśli twoja wizyta wiąże się z wieloma dolegliwościami, spisz wszystkie objawy – jaki dokładnie ból odczuwasz i w którym miejscu, czy oprócz bólu występują również inne zauważone symptomy? Od jak dawna? To także ułatwi i skróci całą wizytę gdyż czasami a lekarzowi na pewno pomoże, gdyż często w stresie pacjentom ciężko określić miejsce i pochodzenie konkretnej dolegliwości.

Dodatkowo warto również sporządzić spis rzeczy, które pozwolą lekarzowi na łatwiejszą ocenę sytuacji. Spis ten powinien obejmować takie informacje, jak na przykład zażywane przez nas leki, zabiegi przebyte w przeszłości, choroby lub schorzenia (obecne lub przebyte), dokładny opis naszej dolegliwości.

Warto również przypomnieć sobie przed samą wizytą a nawet zanotować wcześniej aktualny stan i kondycję naszego zdrowia – to co nam dolegało lub dolega w innych aspektach. Pamiętaj, że w przypadku przeziębienia, infekcji, ciąży lub miesiączki oraz jeżeli możesz być nosicielem jakichś wirusów - koniecznie poinformuj o tym lekarza.
Jeżeli nie jesteśmy umówieni na zabieg, lecz jedynie na wstępną wizytę czy konsultację, warto poinformować lekarza również o tym, czy i jak często palimy papierosy, pijemy alkohol.

Jeżeli odpowiednio przygotujemy się do wizyty na pewno będzie ona krótsza i bardziej komfortowa co również oszczędzi nam ewentualnego niepotrzebnego stresu.

Dentist Webflow Template - Webclip