Czy jeżeli pobolewa mnie ząb to czy muszę iść do dentysty?

Czy jeżeli pobolewa mnie ząb to czy muszę iść do dentysty?

Z czego może wynikać ból zęba? Najczęstsze przyczyny.

Osobie, która kiedykolwiek doświadczyła bólu zęba, nie trzeba tłumaczyć, że to jedna z najgorszych dolegliwości. Ból jest przenikający do szpiku kości, tępy, dotkliwy i często może trwać długo. Ból zęba jest objawem na tyle niepokojącym i uprzykrzającym normalne funkcjonowanie, że natychmiast myślimy o wizycie u dentysty. Marzymy o tym, aby jak najszybciej poczuć ulgę. Bolącego zęba nigdy nie powinniśmy lekceważyć, tylko jak najszybciej zgłosić się do stomatologa bo brak właściwego leczenia może wiązać się z rozwojem stanu chorobowego i tym samym jeszcze gorszymi konsekwencjami jak np. utrata zęba.

Co to jest ból zęba?

Ból zęba to bardzo dokuczliwa dolegliwość związana ze zmianami chorobowymi zęba lub przyzębia. Występuje w różnym natężeniu a jego przyczyną może być wiele czynników, które mogą prowadzić do dalszych powikłań. Ból zęba zazwyczaj charakteryzuje się dość dużą intensywnością odczuwania, sprawia, że nie możemy normalnie funkcjonować. Dolegliwość może mieć postać łagodną, ale może również być silnie odczuwany zarówno w sposób ciągły jak i z odczuciem pulsowania, czasami występuje w sposób powracający. Silny ból zęba zazwyczaj wskazuje na zaawansowany stan chorobowy zęba lub przyzębia i powinien wiązać się z szybką interwencją stomatologiczną. Ból zęba choć to dolegliwość dość powszechna i każdy z nas ją w większości przeżył, w żadnym razie nie powinien być lekceważony, zwłaszcza jeśli dolegliwości nasilają się lub powtarzają się regularnie. Doraźne zaleczenie nigdy nie rozwiąże problemu więc aby zahamować go w pełni musimy poznać jego przyczynę i podjąć stosowne leczenie dla wyeliminowania samego źródła bólu zęba.

Z czego może wynikać ból zęba? Najczęstsze przyczyny.

Ból nie jest stanem pożądanym i normalnym a w swojej podstawowej istocie stanowi sygnał organizmu o nieprawidłowości tzn. że z naszym organizmem dzieje się coś złego i tak właśnie powinniśmy go traktować. Istnieje wiele czynników, które mogą wywołać ból zębów. Najczęstszą przyczyną bólu zęba jest próchnica jednak mogą to być również poważniejsze stany zapalne pochodzące od dziąseł, przyzębia, infekcje głębszych tkanek jak miazga czy okostna, a czasami ból może być skutkiem urazu czy nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu. Bolesne dolegliwości o mniej intensywnym i ciągłym charakterze mogą świadczyć o nadwrażliwości na drażniące bodźce.
Stopień nasilenia bólu zależy od indywidualnego progu i jest odczuwany przez każdego z nas na różnym poziomie. Ząb boli, ponieważ zachodzą w nim niepożądane procesy, którym trzeba jak najszybciej zaradzić.
Bez względu na to, czy dolegliwości bólowe mają charakter przejściowy, czy trwają przez dłuższy czas, zawsze powinniśmy skonsultować się z lekarzem dentystą. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że ból, który powraca, zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą. Ponadto warto dowiedzieć się, jakie są domowe sposoby na ból zęba zanim będziemy mogli udać się do gabinetu stomatologicznego.


Mocny czy słaby ból zęba – jeśli powracający, to zawsze powinniśmy udać się na kontrolę do dentysty.

Najczęstsze objawy i przyczyny bólu zęba są spowodowane stanami zapalnymi i rozwojem choroby. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości nie warto tutaj polegać na własnej wiedzy czy wiedzy wyczytanej z Internetu ale musimy udać się na konsultację do lekarza stomatologa, gdyż możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc – szczególnie jeśli zaniedbamy zaistniałą sytuację.

Zazwyczaj jeśli odczuwamy rwący, silny ból zęba, na przykład w z zimnym/ gorącym napojem lub słodkim czy kwaśnym pożywieniem, jest to objaw rozwijającej się próchnicy. Należy jednak pamiętać że sam kontakt z kwaśnymi, czy zimnymi potrawami i napojami może być po prostu skutkiem nadwrażliwości zębów. Ból intensywny świdrujący, pulsujący i obejmujący obszar nawet całego policzka, czy ucha, to objaw charakterystyczny dla zapalenia miazgi zębowej. Zapalenie miazgi zębowej to poważny stan, któremu może towarzyszyć ropień. W takim przypadku w trybie natychmiastowym powinniśmy udać się na wizytę do dentysty. Jeśli ból nie jest mocny, a pacjent określa go jako dyskomfort, może to oznaczać drobny ubytek i rozwój próchnicy albo istniejące choroby dziąseł i przyzębia, których nie da się leczyć skutecznie w warunkach domowych, a jedynie w gabinecie stomatologicznym.
Czasami zdarza się że towarzyszy nam „nieokreślony ból zęba”, który ma charakter promieniujący i trudno nam jest określić jego pochodzenie. Zdarza się że odczuwany ból połączony jest z nawracającym silnym bólem głowy, szyi, lub ucha. Często przyczyna takiego bólu są zmiany zapalne w miazdze zębów. W takich wypadkach jedynie kontakt ze stomatologiem pozwoli wykluczyć lub potwierdzić zębopochodną przyczynę dolegliwości a tylko określenie i zlokalizowanie przyczyny zadecyduje o szybkim rozpoczęciu leczenia i skutecznie wyeliminuje źródło bólu. (należy wziąć tu również pod uwagę że w tym wypadku niezlokalizowanego bólu może leżeć poza zębem i mieć swoją przyczynę w innym obszarze naszego organizmu).

Sprawy inaczej się mają u małych dzieci, które we wczesnym wieku mogą odczuwać ból zębów związany z ząbkowaniem albo wymianą uzębienia, czy wyrzynaniem się zębów mądrości. Takie bóle dziecięce czy młodzieńcze mogą być również silne, długotrwałe, a nawet przechodzić w stany zapalne. Dlatego dziecko czy nastolatek tak samo jak dorosły powinien znajdować się pod stałą kontrolą stomatologa, już od najmłodszych lat jednak znaczącą większość dolegliwości będziemy eliminowali w warunkach domowych.

Czy kiedy boli ząb powinniśmy udać się od razu do stomatologa

Zawsze ból zęba (i nie tylko zęba) jest niepokojącą dolegliwością, mówiącą nam o tym, że w jamie ustnej dzieje się coś niepożądanego – ból to reakcja alarmowa naszego organizmu. Dlatego w każdej sytuacji pojawienia się powtarzającego i regularnego bólu zęba powinniśmy skonsultować się ze stomatologiem. Jeśli kontrola stomatologiczna nie jest możliwa od razu możemy sobie pomóc sami w warunkach domowych jednak pamiętajmy, że nawet mimo ustąpienia dolegliwości powinniśmy udać się do dentysty. Stany zapalne zęba czy dziąseł możemy złagodzić dzięki płukaniu ust naparem z szałwii a sam ból doraźnie zlikwidować z pomocą środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Przy spuchniętym policzku lub obrzęku pomocne są zimne okłady lub kompres (wacik) nasączony olejkiem goździkowym, który powinniśmy przyłożyć do bolącego zęba. Dolegliwości przy ząbkowaniu u dzieci można złagodzić dzięki zimnym gryzakom (specjalne gryzaki wyjęte z zamrażarki). Pamiętajmy jednak, że domowe sposoby na ból zęba są skuteczne i pomagają w złagodzeniu odczuwanych dolegliwości bólowych, ale nigdy nie mogą zastępować wizyty u dentysty, zwłaszcza jeśli ból zęba jest powtarzającą się przypadłością. Bezwzględnie należy mieć na uwadze, że ból zęba, który powraca, zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą. Powtarzający się ból zęba musi zostać niezwłocznie zdiagnozowany przez stomatologa, który zlokalizuje jego źródło i podejmie decyzję dotyczącą właściwego leczenia. Nie odkładajmy tej wizyty na później, gdyż szybkie wyeliminowanie przyczyny bólu zęba może polegać jedynie na leczeniu zachowawczym i szybko zahamować rozwój choroby. Odwlekanie wizyty na pewno nie uchroni nas przed fotelem dentystycznym, a tylko może grozić poważniejszymi konsekwencjami w przyszłości i znacznie droższym leczeniem.

Jak się uchronić przed bólem zęba

Najlepszym sposobem na uniknięcie bólu zęba jest właściwa higiena zarówno ta w domu jak i ta profesjonalna w gabinecie stomatologicznym (regularne czyszczenie i higienizacja – usuwanie kamienia, czyszczenie i fluoryzacja). Tak samo ważne są regularne wizyty kontrolne u lekarza dentysty, które już w początkowej fazie zadba aby nie rozwijała się próchnica, wyeliminuje tworzące się ubytki, dostrzeże sygnały, które mogłyby wskazywać na poważne stany chorobowe w jamie ustnej pacjenta, a także skontroluje nasze domowe nawyki – prawidłowe mycie zębów, nitkowanie, płukanie itp. Dzięki profilaktyce stomatologicznej i regularnym wizytom w gabinecie nasze uzębienie pozostaje pod stałą kontrolą specjalisty – taka kontrola stanu uzębienia przez stomatologa zalecana jest średnio dwa razy do roku. Wówczas problem bólu zęba ominie nas szerokim łukiem.

Dentist Webflow Template - Webclip