Jak dbać o zęby w kilku prostych krokach?

Jak dbać o zęby w kilku prostych krokach?

CODZIENNA HIGIENA I WIZYTY U STOMATOLOGA

Jak dbać o zęby w kilka prostych rad? – codzienna higiena i wizyty u stomatologa.

Aby zachować piękny uśmiech na lata niewątpliwie należy dbać o zęby. Idąc za maksymą „Lepiej zapobiegać niż leczyć” przedstawiamy kilka prostych rad, dzięki którym zapewnisz zdrowie swoim zębom. Wystarczy odpowiednia higiena jamy ustnej, regularne wizyty u dentysty oraz odpowiednia i zbilansowana dieta. Sprawdź, jakich kilku prostych zasad przestrzegać, aby utrzymać zęby w dobrej kondycji.

Rada Pierwsza - Dbaj o właściwą higienę jamy ustnej w domu

Mycie zębów to podstawa. Podstawową metodą utrzymywania właściwej higieny jamy ustnej i zębów jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku, stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. Zęby należy zawsze myć rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku (istnieją co prawda pewne wyjątki w których lepiej unikać częstego mycia zębów ale o tym napiszemy w kolejnym artykule). Zalecane szczotkowanie zębów po każdym posiłku powinno trwać przez ok. 3 minuty bez względu czy myjemy szczoteczką zwykła czy elektryczną. Aby uniknąć zbytniego ranienia dziąseł oraz innych skutków ubocznych sięgajmy raczej po szczoteczkę z miękkim włosiem, którą należy wymieniać co 2-3 miesiące z uwagi na zmniejszającą się efektywność szczotkowania odkształconym z biegiem czasu włosiem. Szczoteczkę należy też przechowywać w odpowiedni sposób aby unikać gromadzenia się na niej bakterii i grzybów. Warto rozważyć wyposażenie się w szczoteczkę elektryczną rotacyjną, bądź soniczną, które dokładniej oczyszczają zęby szczególnie w przypadkach gdy mamy złe nawyki mycia zębów. Bardzo pomocne w higienie jamy ustnej są irygatory. Ważny jest sam sposób mycia zębów. Niestety wiele osób robi to niewłaściwie obniżając skuteczność takiego działania. Warto odbyć konsultację stomatologiczną w sprawie właściwego mycia zębów – pomoże to w lepszym utrzymywaniu higieny naszej jamy ustnej i właściwego usuwania osadu z naszych zębów.
Pamiętajmy też, że bardzo istotne jest stosowanie nici dentystycznych które umożliwiają dotarcie do powierzchni stycznych i pozwalają usunąć resztki jedzenie z przestrzeni między zębowych gdzie nie dociera szczoteczka.

Rada Druga - Regularne wizyty kontrolne pomogą utrzymać Nasze zęby w odpowiedniej kondycji.

Regularne wizyty u stomatologa mają na celu sprawdzenie kondycji naszych zębów i ich rutynowy przegląd przez lekarza. Podczas takiej wizyty-przeglądu lekarz jeśli jest to konieczne zaplanuje leczenie zębów lub zastosuje odpowiednią profesjonalną profilaktykę i higienizację.
Profesjonalna profilaktyka stomatologiczna to szereg działań uzupełniających profilaktykę domową zapobiegających powstawaniu próchnicy, występowaniu i rozwijaniu się pozostałych chorób zębów, przyzębia, zmianom estetycznym jak przebarwienia. Polega ona przeprowadzeniu zabiegów profesjonalnego czyszczenia - piaskowania, usunięcie kamienia i fluoryzacji.
Systematyczne wizyty u stomatologa to kluczowy element higieny jamy ustnej i dbania o ich zdrowie. Osoby dorosłe powinny planować wizytę u dentysty raz na pół roku a dzieci oraz dorośli ze zwiększonymi zmianami próchniczymi średnio raz na trzy miesiące, chyba że lekarz zaleci inaczej. Pozwoli to na wykrycie ewentualnych zmian próchniczych lub innych rozwijających się stanów chorobowych i zatrzymanie ich rozwoju w odpowiednim momencie.

Rada Trzecia: Właściwa dieta - jedz zdrowo dla Twoich zębów

Niezbędnym i obok właściwej higieny najprostszym sposobem zapobiegania problemom ze zdrowiem i wyglądem zębów jest właściwa dieta. To, czym się odżywiamy, wpływa na cały organizm, w tym również na nasze zęby. Ważnym aspektem są tutaj nie tylko posiłki główne ale też nawyki podjadania i popijania – należy jak najbardziej skrócić czas i zmniejszyć częstotliwość działania niekorzystnych substancji na nasze zęby takich jak cukier, kwasy. Zdecydowanie unikaj słodyczy oraz zbyt dużej ilości przypraw, zbyt dużej ilości czarnej kawy czy herbaty, które negatywnie oddziałują na stan uzębienia. Pragnienie w nocy warto ugasić wodą która jest neutralna dla naszych zębów a nie sokiem który zawiera cukier oraz kwasy powodujące długotrwałe nocne działanie demineralizacyjne i rozpuszczanie twardych tkanek – szkliwa i zębiny. Dodatkowym aspektem dobrze dobranej diety jest dostarczanie odpowiedniej ilości mikro- i makroelementów dla utrzymania prawidłowego stanu kostnego w tym naszych zębów szczególnie w fazie ich wzrostu (dotyczy to przede wszystkim dzieci). Temat wpływu właściwej diety na stan naszych zębów jest na tyle szeroki, że w niedługim czasie przygotujemy osobny artykuł na ten temat.

Podsumowując, należy pamiętać, że właściwa pielęgnacja uzębienia nie wymaga dużego wysiłku, ale nie polega ona tylko wieczornym myciu zębów. Systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej zgodnie z wyżej opisanymi trzema radami pomoże nam utrzymać zadbane zdrowe zęby na lata a także piękny uśmiech. Warto zacząć troszczyć się o zęby, wówczas będą one nam długo służyły. Zawsze jeżeli masz pytania związane ze zdrowiem zębów zapytaj się specjalisty i nie odkładaj wizyty kontrolnej u stomatologa!

Dentist Webflow Template - Webclip