Czy wiesz, że 85% polaków niepoprawnie szczotkuje zęby?
Pasta do zębów i szczoteczka to podstawa w codziennej higienie jamy ustnej,
Pasta do zębów i szczoteczka to podstawa w codziennej higienie jamy ustnej,
Pasta do zębów i szczoteczka to podstawa w codziennej higienie jamy ustnej jednak z pewnością samo szczotkowanie zębów nie wystarcza, aby należycie dbać zdrowie naszych zębów i jamy ustnej.
Prawidłowa profilaktyka dla naszych zębów to szereg działań zapobiegających powstawaniu próchnicy, występowaniu pozostałych chorób zębów, przyzębia, a także powstawaniu zmianom estetycznym jak przebarwienia. Należy pamiętać , iż odpowiednia dbałość o zdrową kondycję naszej jamy ustnej pozwoli nam zachować zdrowe zęby na długo.
Jaka pasta do zębów - odświeżająca, dla wrażliwych, wybielająca, przeciw paradontozie, dla palaczy – jaką pastę stosować? W pierwszej kolejności powinna ona być dobrana w zależności do naszych nawyków i codziennego życia. Możemy ją okresowo zmieniać co nawet jest zalecane. Najważniejsze jest, aby wybierać pasty, które zawierają fluor.
Fluor to pierwiastek niezbędny dla mocnych zębów jak również kości w całym organizmie człowieka. Nie należy się obawiać przedawkowania fluoru, gdyż jego ilość w pastach do zębów jest śladowa, dobrana do codziennego stosowania i zupełnie bezpieczna dla naszego organizmu. W przypadku dzieci wybór odpowiedniej pasty z fluorem najlepiej skonsultować ze stomatologiem lub dobierać pastę odpowiednio do wieku dziecka.
Fluor jest najskuteczniejszą znaną substancją o działaniu przeciwpróchniczym także jego stosowanie w codziennej higienie zębów jest niezwykle ważne i wręcz niezbędne. Poza dostarczaniemgo do naszych zębów przez codzienne mycie zebów możemy również zastosować specjalny zabieg fluoryzacji, który jest wykonywany w gabinetach stomatologicznym pod okiem lekarza. Okresowa profesjonalna fluoryzacja jest bardzo istotna dla ochrony zębów szczególnie w u dzieci, jednak należy pamiętać, iż zabiegu fluoryzacji nie można wykonywać samemu z uwagi właśnie na dawkę dostarczanego fluoru.
Dla właściwego i skutecznego mycia zębów istotne jest również odpowiednie dobranie szczoteczki do zębów, która pozwoli na dokładne dotarcie do wszystkich dostępnych powierzchni. Przy myciu zębów należy uniknąć ranienia dziąseł także należy dobierać odpowiednią szczoteczkę do naszych warunków. Pamiętajmy że szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 2/3 miesiące. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie szczoteczki elektrycznej rotacyjnej, bądź sonicznej – takie szczoteczki do zębów pomagają w dokładniejszym oczyszczaniu zębów. Bardzo pomocne w higienie jamy ustnej są również irygatory – są one wskazane dla osób noszących aparaty ortodontyczne.
Pamiętajmy - zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie - rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku.
Warto aczkolwiek zwrócić uwagę, że nie zawsze częste szczotkowanie zębów jest wskazane. Dotyczy to osób z wrażliwymi zębami gdzie zbyt częsta higiena z pomocą szczoteczki może prowadzić w pogłębianiu się wrażliwości i erozji szkliwa.
Dodatkowo przeciwskazaniem do częstego szczotkowania po każdym posiłku może być codzienna dieta - nawet ta zbilansowana a także zdrowa żywność zawierają składniki, które mogą szkodzić w większym lub mniejszym stopniu naszym zębom. „Najbardziej wpływające” na zęby jest spożywanie rzeczy o silnie kwaśnym odczynie – powoduje ono w mniejszym lub większym stopniu rozpuszczanie tkanek. Właśnie szczotkowanie bezpośrednio jedzeniu substancji mocno działających na szkliwo naraża nas na ścieranie jego powierzchni. Dlatego w takich sytuacjach warto najpierw zneutralizować działanie substancji kwasowych. Odpowiednim postępowaniem będzie wypłukanie jamy ustnej płukanką lub nawet zwykła wodą. W takich przypadkach szczotkowanie nie jest wskazane przez ok. 30 minut od spożycia pożywienia o kwaśnym odczynie.
Dla odpowiedniego czyszczenia zębów i powierzchni między zębowych istotne jest stosowanie nici dentystycznych, które umożliwiają dotarcie do powierzchni stycznych. Zwykłą szczoteczką do zebów nie dotrzemy do wszystkich zakamarków w jamie ustnej a pozostałe nieczystości i tworząca się płytka nazębna na nieczyszconych miejscach będą zaczątkiem tworzenia się próchnicy i kamienia nazębnego. Nitkowanie zębów jest ważnym i niezbędnym zabiegiem zapobiegającym rozwojowi chorób dziąseł.
W myciu i nitkowaniu zębów ważny jest też sposób w jaki je wykonujemy jednak temat ten omówimy w kolejnych artykułach.
Energiczne odpowiednie płukanie ust po posiłku usuwa niemal połowę resztek pokarmowych, a jednocześnie zmniejsza ilość bakterii oraz zobojętnia kwaśnie środowisko w jamie ustnej.
Dodatkowo płukanie ust jest ważne ze względu na zobojętnienie kwaśnego odczynu działającego na nasze zęby a stosując specjalne płyny do płukania spowalniamy odkładanie się płytki nazębnej (podstawy kamienia nazębnego) i działamy przeciwpróchniczo w miejscach gdzie nie docieramy ani szczoteczką ani nicią dentystyczna.
Płukanie pozwala też na długotrwałe utrzymanie świeżego oddechu i uczucia czystości po szczotkowaniu zębów.
Dostępnych jest wiele różnych płynów do płukania jamy ustnej – w zależności od przeznaczenia dostępne sa płyny odświeżające, łagodzące stany zapalne dziąseł, wspomagające wybielanie, odświeżające nieprzyjemny zapach z ust lub przeciwdziałające odkładaniu się kamienia nazębnego, a także mamy wybór płukanek o różnych smakach a nawet różnej mocy działania.
Badania ankietowe pokazują, iż tylko część osób czyści język podczas mycia zębów. Niestety język to miejsce gdzie namnażają się bakterie próchnicowe i nie tylko – nawet te odpowiadające za nieświeży oddech czyli halitozę. Aby nasze codzienne czyszczenie jamy ustnej było kompletne – pamiętajmy o języku. Tylna część języka to główne miejsce gdzie lubią się gromadzić bakteri także czyszczenie języka z nalotów w tym miejscu jest tak samo ważne jak używanie szczoteczki do zebów i nici dentystycznej. Jeśli doskwiera nam problem nieprzyjemnego zapachu z ust, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o dobre mycie nie tylko zębów ale na równi z nimi języka.
Do mycia tej części jamy ustnej możemy wykorzystać szczoteczkę do zębów ze specjalną końcówką (na drugiej stronie specjalna guma lub gąbeczka z wypustkami) lub specjalnego skrobaka. Język czyścimy pocierając go od przodu do tyłu i odwrotnie a czas czyszczenia to kilkunaście lub kiludziesiąt sekund.
Dodatkową profilaktyką i ochroną naszych zębów są profesjonalne zabiegi czyszczenia i higienizacji a praktyka systematycznego ich stosowania jest niezwykle ważna.
W profilaktyce stomatologicznej ważne jest systematyczne odwiedzanie stomatologa nie tylko pod kątem dodatkowych zabiegów czyszczących ale również a nawet przede wszystkim pod kątem oceny stanu naszego uzębienia i ewentualnych udbytków lub innych niepożądanych stanów. Jak często powinniśmy odwiedzać dentystę zależy od trybu życia i przyzwyczajeń takich jak palenie papierosów, picie czarnej kawy, mocnej herbaty, jedzenie słodyczy, podjadanie w ciągu a także zależy od innych indywidualnych dla każdego z nas wskazań.
Lekarz może stosunkowo wcześnie zauważyć drobne ubytki oraz osady których sami nie dostrzeżemy. Następnie może wdrożyć działania pomagające hamować rozwój stanów chorobowych lub nawet całkowicie je wyeliminować stosując zabiegi takie jak: skaling (usuwanie kamienia nazębnego), piaskowanie, lakierowanie, fluoryzację.
Podsumowując właściwa higiena i profilaktyka stomatologiczna to przede wszystkim odpowiednie i właściwie przeprowadzane codzienne rutynowe czynności, które pomogą zachować nam zdrowe zęby i piękny uśmiech na długie lata. Dodatkowo pamiętajmy, że regularne kontrole i profesjonalne zabiegi u stomatologa wspomogą nasze codzienne wysiłki w zachowaniu czystych i odpowiednio zadbanych zębów.