Sedacja to proces po którym pacjent nie czuje napięcia i niepokoju podczas zabiegu medycznego. Służą temu odpowiednie leki i procedury. W medycynie istnieje kilka odmian sedacji, między innymi sedacja wziewna, płytka i głęboka. Czym się od siebie różnią? I której z nich można się spodziewać np. u dentysty? Tego, dowiesz się z naszego artykułu.
Sedacja - co to jest?
Sedacja to metoda uspokojenia i wyciszenia pacjenta za pomocą leków, która jednocześnie pozwala zachować jego świadomość. W jej wyniku można uzyskać tak zwany efekt sedatywny. Zmniejsza on uczucie napięcia i niepokoju, niekiedy w połączeniu z sennością.
W większości przypadków pacjent poddany metodzie sedacji jest w stałym kontakcie z personelem medycznym.
Lekarze zalecają sedację pacjentom, którzy poddają się zabiegom:
- chirurgicznym - operacja przepukliny, odbarczanie ropnia;
- ginekologicznym - łyżeczkowanie jamy macicy;
- ortopedycznym - nastawienie złamanej kończyny, alloplastyka stawu biodrowego, artroskopii stawu kolanowego;
- stomatologicznym;
- endoskopowym - gastro- i kolonoskopii oraz bronchoskopii.
Sedacja - rodzaje i sposoby
Istnieje kilka rodzajów sedacji. Wybór odpowiedniej zależy od kilku czynników, takich jak:
- decyzji pacjenta;
- specyfika wykonywanego zabiegu medycznego;
- dostępu do zespołu anestezjologicznego.
W naszej klinice w Słupsku sedację wziewną często wykorzystujemy przy leczeniu naszych najmłodszych pacjentów. WIęcej o tym jak działa dentysta dziecięcy w Słupsku przeczytasz klikając w link.
Sedacja wziewna
Sedacja wziewna polega na podaniu pacjentowi leków poprzez drogi oddechowe. W tym celu stosuje się podtlenek azotu (zwany potocznie gazem rozweselającym) oraz tlen. Metoda ta coraz częściej pojawia się w gabinetach stomatologicznych. Dlaczego? Jednym z powodów jest poczucie bezpieczeństwa, które daje stały kontakt ze specjalistą. Inne to uspokojenie pacjentów cierpiących na dentofobię - lęk przed wizytą u stomatologa. Sedacja wziewna pozwala skorzystać z zabiegów dentysty bez zbędnego stresu.
Sedacja dożylna
Sedacja dożylna nazywana jest też analgosedacją. Pacjent otrzymuje leki uspokajające i przeciwbólowe bezpośrednio do naczynia żylnego. Dzieje się to poprzez specjalne wkłucie potocznie zwane wenflonem. Najczęściej umieszcza się go na przedramieniu lub w dole łokciowym. Dzięki temu możliwa jest sprawna aplikacja dawki leku oraz jej modyfikacja - w zależności od samopoczucia pacjenta.
Sedacja płytka
Sedacja płytka polega na stosowaniu niskich dawek leków uspokajających. W konsekwencji pacjent nie jest w pełni wyciszony, ale ma pełną świadomość. W tym czasie może np. rozmawiać z personelem szpitala. Podczas sedacji płytkiej może pojawić się senność.
Sedacja głęboka
Sedacja głęboka rekomendowana jest dla pacjentów, którzy nie chcą być świadomi podczas zabiegu. Aby oszczędzić im lęku związanego ze słyszeniem rozmów personelu i odgłosów podczas operacji, stosuje się leki, które całkowicie pozbawiają ich świadomości. Potrzebna jest wtedy pomoc anestezjologa, który będzie miał pod opieką parametry życiowe pacjenta.
Czy sedacja jest bezpieczna?
Sedacja jest bezpieczną metodą. Jednak jak każdy zabieg ingerujący w ciało człowieka może wiązać się z powikłaniami. Warto porozmawiać o wybranej metodzie sedacji z lekarzem jeszcze przed planowanym zabiegiem.
Do najczęstszych powikłań należą:
- zaburzenia rytmu serca w wyniku nieprawidłowej reakcji na podane leki;
- reakcja alergiczna;
- spadek ciśnienia tętniczego;
- utrata przytomności;
- zaburzenia oddychania.
Ryzyko wystąpienia powikłań po sedacji zawsze występuje. Dlatego wybór metody sedacji to kwestia, którą należy skonsultować z lekarzem. Doświadczony specjalista doradzi czy konieczna będzie sedacja wziewna czy też inna.