Stomatologia laserowa - przyszłość stomatologii w Medicus Clinic!

Stomatologia laserowa - przyszłość stomatologii w Medicus Clinic!

Przyszłość stomatologii w Medicus Clinic

Laserowe leczenie zębów często jest kojarzone jedynie z systemami nowoczesnych technik wybielania zębów a czasami gdzieś słyszeliśmy o zastosowaniu lasera zamiast borowania. To wszystko prawda ale niemniej możliwości wykorzystania światła laserowego obejmują znacznie większy zakres metod leczenia stomatologicznego. Diody laserowe emitują światło, które w stomatologii może być wykorzystywane zarówno do  bezbolesnego opracowania głębokich ubytków próchniczych, ale również może być stosowane do leczenia nadwrażliwości zębów, do leczenia kanałowego oraz może także wspomagać leczenie periodontologiczne i stomatologiczne zabiegi chirurgiczne.

Laserowe leczenie zębów jest o wiele bardziej precyzyjne niż praca z wiertłem dentystycznym. Zastosowanie lasera w stomatologii ma wiele zalet a możliwości jego wykorzystania obejmują zabiegi takie jak leczenie ubytków u dorosłych i dzieci oraz szereg innych medycznych procedur praktycznie w każdej dziedzinie stomatologii. Należy jednak pamiętać, że laserowe leczenie stomatologiczne nie zawsze i nie u każdego może być zastosowane.

Bezbolesne leczenie próchnicy

Leczenie próchnicy laserem LightWalker nie wymaga podania znieczulania. Są to zabiegi w pełni bezbolesne. Leczenie próchnicy z zastosowaniem lasera jest polecane szczególnie pacjentom z bardzo niskim progiem odczuwania bólu. Opracowywanie ubytków laserem polega na odparowywaniu chorych tkanek za pomocą impulsów światła. Tak „wyborowany” ubytek jest odkażony i gotowy do przyjęcia wypełnienia stomatologicznego. Jakość zabiegu po opracowaniu tkanek próchnicznych laserem LightWalker jest nieporównywalnie lepsza w stosunku do tradycyjnych metod leczenia dostępnych obecnie na rynku. Laserowe leczenie zębów jest jest o wiele bardziej precyzyjne niż praca z wiertłem dentystycznym i umożliwia usunięcie ubytku bez naruszania zdrowych tkanek. Podczas opracowywania ubytku laserem nie występuje również tzw. próchnica wtórna, czyli ponowne tworzenie się bakterii w miejscu wcześniej leczonym.

Leczenie laserowe próchnicy polecane jest w przypadkach, gdy ubytki nie znajdują się w trudnodostępnych miejscach i nie są przykryte kompozytowymi wypełnieniami. Usunięcie wypełnienia kompozytowego wymaga niestety ingerencji wiertła.  W przypadku konieczności użycia wiertła warto wiedzieć, iż istnieją inne metody  zniwelowania strachu przed borowaniem o czym piszemy tutaj.

Bezbolesne leczenie dzieci (pedodoncja czyli stomatologia dziecięca)

Leczenie stomatologiczne laserem doskonale sprawdza się w stomatologii dziecięcej podczas zabiegów u najmłodszych pacjentów. Leczenie laserowe to zabiegi bezbolesne i bezstresowe, delikatne i  niewymagające znieczulenia małego pacjenta do zabiegu. Dodatkowym plusem jest brak odgłosu borowania, który już w sam w sobie wzbudza u dzieci strach i niepotrzebne emocje. Laserowe leczenie stomatologiczne połączone z ofertą leczenia w sedacji wziewnej pozwala w pełni uchronić dzieci przed lękiem i strachem związanym z wizytami u dentysty szczególnie u tych z objawami dentofobii.

W Medicus Clinic zabiegi stomatologiczne u dzieci przeprowadzamy najczęściej w znieczuleniu ogólnym i w sedacji wziewnej dzięki czemu dzieci nie mają przykrych wspomnień związanych z pobytem na fotelu dentystycznym. W leczeniu zachowawczy wykorzystujemy także laserowe leczenie zębów (Laser LightWalker).  Laser LightWalker jak również leczenie w sedacji to metody pozwalające na wyzbycie się u dzieci lęku przed dentystą. Przy takich bezstresowych metodach leczenia dzieci wracają do gabinetu w przyjemnością.

Leczenie chorób przyzębia (periodontologia)

Laser w zabiegach periodontologicznych wspomaga tradycyjne leczenie schorzeń przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.  Leczenie periodontologiczne z wykorzystaniem światła lasera Fotona TwinLight TPT jest praktyczne bezinwazyjną formą leczenia chorób przyzębia.  Zabiegi z zastosowaniem lasera tworzą najkorzystniejsze warunki dla gojenia się zmian przyzębia poprzez usuwanie zmienionego chorobowo nabłonka wyściełającego kieszonkę przyzębną, usuwanie kamienia z powierzchni korzeni oraz zamknięcie kieszonki stabilnym skrzepem włóknikowym. Właściwości lasera zapewniają należyte odkażenie obszaru objętego ingerencja chirurgiczną.   Metoda laserowa może być także wykorzystywana jako narzędzie uzupełniające zabiegi skalingu poddziąsłowego i kiretażu. Odpowiednio modulowane promieniowanie lasera ma działanie bakteriobójcze i redukujące stany zapalne. Przeprowadzone badania kliniczne dowodzą, że zastosowanie lasera diodowego ma wpływ na zmniejszenie bakteriemii i redukcję stanu zapalnego dziąseł u pacjentów.

Leczenie kanałowe (endodoncja)

Leczenie kanałowe TwinLight Endodontic Treatment (TET), czyli endodoncja laserowa, to metoda pozwalająca na leczenie nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Laserowe leczenie kanałowe jest dużo mniej bolesne niż tradycyjne, jest bardziej skuteczne i w pełni bezpieczne. Leczenie endodontyczne wykorzystujące laser niweluje dwie główne wady klasycznych procedur leczniczych: brak możliwości wyczyszczenia i usunięcia resztek ze złożonych systemów kanałów oraz brak głębokiej dezynfekcji ścian kanałów korzeniowych. Dodatkową zaletą tej metody jest efekt wykorzystania lasera do wytworzenia akustycznych fal uderzeniowych, których działanie w roztworze oczyszczającym kanał korzeniowy powoduje, że odgałęzienia boczne kanału zostają oczyszczone, a z kanalików zębinowych jest usuwana warstwa mazista. Także wykorzystując laser przy opracowaniu kanałów zęba minimalizujemy możliwość, że w czyszczonym kanale pozostaną niepożądane bakterie a sam zabieg czyszczenia kanału jest dużo bardziej efektywny.  Niewątpliwą zaletą wykorzystania lasera w leczeniu endodontycznym jest czas wykonania całego zabiegu tzn. że kompletne leczenie można wykonać w ciągu jednej wizyty bez konieczności jej powtarzania.

Zabiegi implantologiczne i chirurgii stomatologicznej

Wykorzystanie lasera podczas zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii umożliwia lekarzowi pracę w mało lub bezkrwawym polu operacyjnym a dla pacjenta stanowi gwarancję mniejszej inwazyjności, brak blizn po zabiegu na tak delikatnych tkankach jak dziąsła jak również z uwagi na właściwości odkażające, obkurczające i precyzyjność ingerencji oznacza skrócony okres rekonwalescencji pozabiegowej. Laser Fotona jest idealnym rozwiązaniem do wspomagania wszystkich procedur zabiegowych z tkankami miękkimi i twardymi, włączając w to implantologię i zabiegi chirurgiczne. Używając laser lekarz ma możliwość przeprowadzenia bardziej dokładnej i bezpiecznej ingerencji chirurgicznej. Precyzja lasera może mieć zastosowanie do leczenia zapalenia okołowszczepowego włączając w to usuniecie niezdrowej ziarniny zapalnej z zainfekowanej powierzchni implantu, stymulację kości czy dekontaminację powierzchni implantu. Laser pozwala także na bardziej precyzyjną ablację niż skalpel w zabiegach na tkance miękkiej.  Zastosowanie metody laserowej pozwala na zminimalizowanie krwawienia w czasie cięcia i dodatkowo pozwalając na koagulację oraz głęboką dezynfekcję termalną tkanki. Właściwości światła laserowego pozwalają zahamować powstające procesy zapalne pojawiające się w tkance miękkiej wokół implantów. Zabiegi wykonywane przy pomocy lasera bardzo często nie wymagają szwów.Reasumując można określić, iż laserowe zabiegi chirurgiczne są bardziej precyzyjne, bezkrwawe i wolne od bólu.

Przykładowe chirurgiczne zabiegi stomatologiczne z wykorzystaniem lasera:

  • wycięcie wędzidełka,
  • kiretaż,
  • operacje płatowe,
  • estetyczne kształtowanie brzegu dziąsłowego,
  • plastyka przedsionka,
  • otwieranie ropnia,
  • redukcja drobnoustrojów,
  • odsłonięcie zębów zatrzymanych,
  • leczenie nadziąślaków, włókniaków, ziarniaków i naczyniaków,
  • odsłonięcie implantu,
  • leczenie zapalenia tkanek w okolicach implantu,
  • biopsja,
  • leczenie torbieli zastoinowych,
  • wycięcie przerostów błony śluzowej,
  • zatrzymanie sączących się krwawień (miąższowych),

Przykładowe zastosowania lasera w implantologii:

  • odkażanie implantu,
  • odsłonięcie implantu,
  • leczenie zapalenia tkanki w okolicach implantu.

Wybielanie zębów (Touchwhite)

Zabiegi laserowe  w stomatologii kojarzą się właśnie najczęściej z zabiegami wybielania zębów. Usuwanie przebarwień i rozjaśnianie zębów ze wspomaganiem światła laserowego jest jedną z najbardziej skutecznych i przy tym najmniej inwazyjnych metod wybielania zębów. Nie ma w niej ryzyka przypadkowego uszkodzenia tkanek zęba co jest najczęstszym skutkiem ubocznym przy standardowych metodach wybielania zębów. Likwidacja przebarwień i biały uśmiech uzyskane metodą laserową mają długofalowy efekt gdzie przy stosowaniu odpowiedniej diety utrzymują się nawet do dwóch lat.

Leczenie nadwrażliwości

Leczenie laserowe nadwrażliwości zębów jest terapią bardziej efektywną i długotrwałą niż większość innych sposobów. Często już po pierwszym zabiegu laserem uzyskujemy rezultat całkowitego pozbycia się problemu a cała procedura i czas powrotu do braku odczuwania dolegliwości jest dość krótki. Przyczyną powstawania nadwrażliwości jest recesja dziąsła lub uszkodzenie szkliwa, która odsłania kanaliki zębinowe, które są bardzo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Zakończenia nerwowe w kanalikach powodują przenoszenie bodźców do unerwionej miazgi zęba, co objawia się dyskomfortem i bólem, potocznie nazywanym nadwrażliwością zębów. Laserowe leczenie nadwrażliwości polega na jednorazowej aplikacji wiązki laserowej na nadwrażliwy ząb.  W czasie zabiegu światło lasera zamyka zewnętrzne ujścia i zmniejsza średnicę kanalików zębinowych dzięki czemu uczucie nadwrażliwości zęba przestaje być odczuwalne. Zabieg laserowego leczenia nadwrażliwości wykonuje się bez podawania znieczulenia a samo zastosowanie lasera pozwala na przeprowadzenie zabiegu bezpiecznie, dokładnie i skutecznie bez ryzyka usunięcia zdrowych tkanek zęba.

Leczenie chrapania NightLase i inne zastosowanie metod laserowych

Zabiegi laserowe stosowane wykorzystujące ten sam laser stomatologiczny mają również swoje zastosowanie w innych dziedzinach medycznych – pokrewnych jak np. w leczeniu chrapania. Metdoa NightLase to szybka, bezinwazyjna metoda podnosząca jakość snu pacjenta.  Leczenie chrapania z wykorzystaniem lasera to  alternatywa dla inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Proces leczenia laserm wpływa na wzmocnienie tkanek miękkich podniebienia, których rozluźnienie skutkuje zakłócaniem swobodnego przepływu powietrza podczas snu i de facto chrapaniem. Leczenie polega na usztywnienie podniebienia, które wpływa na zmniejszenie drgań tkanek miękkich i języczka.  Zabieg polega na precyzyjnym kierowaniu wiązki lasera na ściśle określone obszary jamy ustnej. Czynność zabiegową powtarza się ok. 4 razy. w odstępach 15 dni i ich wielokrotności (czas ten jest indywidualnie ustalany z lekarzem). Efekty odczuwalne są już po pierwszym zabiegu i trwają ok. 1 roku. Do zabiegu nie jest wymagane żadne znieczulenie. Leczenie chrapania z wykorzystaniem lasera nie wymaga okresu rekonwalescencji a po każdym wykonanym etapie można natychmiast wrócić do codziennej normalnej aktywności.

Zastosowanie terapii laserem nie tylko w stomatologii

Poza stomatologią wiązki światła laserowego wykorzystuje się również w innym obszarach medycyny. Poza specjalistycznym zastosowaniem lasera w chirurgii ogólnej, onkologii czy okulistyce zabiegi laserowe stosuje się w terapii bardzo wielu problemów dermatologicznych oraz z w medycynie estetycznej. Główną przewagą wykorzystania lasera i jego właściwości w medycynie estetycznej i dermatologii są znakomite wyniki kliniczne przy maksymalnym ograniczeniu komplikacji oraz krótkim czasie rekonwalescencji. Najpopularniejsze zastosowanie lasera w medycynie estetycznej i zabiegach dermatologicznych to m.in: usuwanie brodawek, usuwanie blizn, usuwanie tatuaży, fotoodmładzanie skóry twarzy i ciała,  zamykanie naczynek, leczenie nadpotliwości, usuwanie tkanki tłuszczowej, likwidacja zmarszczek.

Jak widać szeroki zakres wykorzystania cech laseroterapii i płynących z nich korzyści wpływa na fakt, iż metody te cieszą się coraz większym zainteresowaniem również w stomatologii.

Korzyści z  wykorzystania lasera w zabiegach medycznych to m.in:

  • lasery są bardziej precyzyjne niż tradycyjne narzędzia chirurgiczne. Nacięcia mogą być krótsze i płytsze. To powoduje mniejsze uszkodzenia tkanki,
  • operacje są zazwyczaj krótsze niż tradycyjne zabiegi, często można je wykonać w warunkach ambulatoryjnych. Pacjenci nie muszą spędzić nocy w szpitalu. Jeśli zostanie zastosowane ogólne znieczulenie, to zwykle działa ono krócej,
  • krótszy okres rekonwalescencji, rany goją się szybciej, występują mniejszy ból, obrzęk i blizny niż w przypadku tradycyjnych zabiegów.

Artykuł opracowała: Dr Ewa Abramowicz

Dentist Webflow Template - Webclip