Wybielanie zębów – jak skutecznie i trwale usunąć przebarwienia?
Rodzaje przebarwień i ich przyczyny i sposoby na zwalczanie
Rodzaje przebarwień i ich przyczyny i sposoby na zwalczanie
Kawa, herbata, wino, papierosy, a także nawet przyjmowanie niektórych leków powodują przebarwienia zębów i powstawanie osadów na zębach. Czasami ciemniejszy odcień zębów lub zmiany ich barwy z wiekiem mogą być uwarunkowane genetycznie. Przebarwienia zębów są problemem estetycznym prawie każdego z nas. Najczęściej zmiany kolorystyczne zębów przednich, są jednym z aspektów stanowiących główny problem aparycji każdego z nas. Bez wątpienia wygląd naszych zębów kształtuje nasz wizerunek i wpływa na nasze samopoczucie tak samo jak widoczny brak uzębienia. Należy pamiętać, że przebarwienia mogą świadczyć o naszej kondycji zdrowotnej. Niezależnie od tego z jakich przyczyn chcemy rozjaśnić zęby, warto najpierw dowiedzieć się jaka jest ich przyczyna, na czym polega wybielanie zębów i dlaczego warto przed zabiegiem skonsultować się z lekarzem.
Ogólnie przebarwienia zębów to zmiana barwy oraz nasycenia koloru zęba. Na powstawanie przebarwień wpływ może mieć wiele czynników zarówno tych które zależą bezpośrednio od nas samych i naszego działania (tzw. zewnętrznych/ zewnątrz-ustrojowych – odpowiednia higiena, palenie papierosów itp.) ale również tych które zależą ogólnie od naszego organizmu i zdrowia (tzw. czynników wewnątrz-ustrojowych). Przebarwienia zębów mogą dotyczyć zarówno zębów z żywą jak i martwą miazgą, mogą dotyczyć jednego zęba lub całego uzębienia, zarówno zębów stałych jak i mlecznych.
Zmianom kolorystycznym zębów w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się pod kątem ich pochodzenia – przebarwienia posiadają szeroką gamę kolorystyczną, od przebarwień bardzo jasnych (białych plam na powierzchni zębów) aż do czarnych, mogą mieć charaker miejscowy lub ogólny. Najczęściej to właśnie kolor powstałego przebarwienia oraz rozmieszczenie zmian koloru wskazują na możliwą przyczynę przebarwień.
Najlepszym sposobem znalezienia przyczyny powstawania przebarwień jest konsultacja z lekarzem, który, po krótkim wywiadzie lub badaniu ustali przyczynę, zadecyduje o ewentualnych możliwościach przeprowadzenia leczenia celem eliminacji przebarwień oraz sprawdzi czy nie mają one związku z bardziej poważnymi problemami zdrowotnymi.
Zmiany kolorystyczne na zębach (przebarwienia, plamy lub zmiana koloru) mogą wynikać z wielu czynników. Mogą to być zarówno przebyte urazy w czasie tworzenia szkliwa (białe przebarwienia/ białe plamy), stany chorobowe samych zębów (fluoroza – białe plamy) ale również inne zmiany chorobowe organizmu – przebyte lub trwające choroby (np. nadczynność/niedoczynność tarczycy – ciemne lub białe plamy) tak samo mogą wskazywać na okresowe niedobory witamin i minerałów. Zmiany koloru zębów mogą być też uwarunkowane po prostu zmianami genetycznymi, czy procesem starzenia na które nie mamy wpływu. Ale niestety najczęściej to my sami wspomagamy zmiany kolorystyczne naszych zębów złą dietą i nawykami (np. kawa, papierosy, wino, coca-cola, brak regularnej profesjonalnej higieny i usuwania kamienia nazębnego a nawet niewłaściwe mycie zębów).
Głównie przejmujemy się i dbamy o te ciemne przebarwienia zębów mające charakter od żółtego do pomarańczowego, bladoróżowego a nawet aż do brązowego – to one stanowią głównie przedmiot naszej troski o piękny uśmiech i wówczas zastanawiamy się nad wybieleniem zębów. Jednakże przy każdej znaczącej zmianie koloru naszych zębów czy przy powstałych plamach powinniśmy skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą one stanowić przedmiot większej troski niźli sam wygląd.
Drogą do właściwego wyboru metody w celu odzyskania białego koloru zębów jest właściwa diagnoza. Większość pacjentów planujących zabieg wybielania zębów staje najczęściej przed problemem wyboru odpowiedniej metody i czasu czyli jak i kiedy najlepiej zabrać się wybielanie zębów. W dokonaniu właściwej decyzji pomóc mogą specjalistyczne opinie w kwestii skuteczności poszczególnych metod wybielania, procedury zabiegowej jak również w dużym zakresie decyduje sama cena zabiegu. Pamiętajmy, iż aby podjąć właściwy wybór z punktu widzenia skuteczności i bezpieczeństwa powinniśmy ocenić nie tylko stan obecny zębów ale również właściwie określić jakie są przyczyny powstałych przebarwień. Szukając właściwej metody wybielania zębów myślmy też o bezpieczeństwie takiego zabiegu jak również o trwałości jego efektów. Pamiętajmy, że zęby stałe mamy jedne i z tego punktu widzenia bezpieczeństwo i właściwa ochrona naszych zębów powinny być kluczowe.
W niektórych przypadkach zabieg wybielania zębów jest niewskazany lub nawet niemożliwy, dlatego na początku badania stomatolog zazwyczaj robi wywiad z pacjentem i bada jamę ustną, aby ocenić, czy kuracja może zostać przeprowadzona. Jednym z najczęstszym przeciwwskazań do wykonania zabiegu jest próchnica, paradontoza czy stan zapalny dziąseł (jeśli żel wybielający przeniknie w głąb zęba – np. przez ubytek próchniczy, nieszczelne wypełnienie – może wywołać silny ból i nasilić nadwrażliwość). Wybielania nie zaleca się także u kobiet w ciąży i karmiących lub gdy pacjent jest uczulony na substancje zawarte w środkach wybielających. Zabieg nie jest również przeprowadzany u osób poniżej 16 roku życia.
Dopiero po wykonaniu odpowiednich badań i wywiadu lekarz jest w stanie ocenić, czy zabieg wybielania zębów będzie możliwy do zrealizowania i nie zaszkodzi zdrowiu jak również dobierze on najlepszą metodę.
Aby skutecznie usunąć przebarwienia i przywrócić biel zębom najpierw należy poznać przyczynę przebarwienia. W tym celu najlepiej skonsultować się z lekarzem stomatologiem i dobrać odpowiednią metodę do naszego przypadku.
Należy pamiętać, że zabiegów wybielania zębów, zarówno tych w gabinecie jak i w domu, nie można powtarzać częściej niż raz w roku.
Dla osiągnięcia najlepszego rezultatu przed rozpoczęciem procesu wybielania powinniśmy wykonać zabieg usunięcia kamienia nazębnego i higienizacji – scaling i piaskowanie. Są to zabiegi usuwające osad nazębny i kamień, których obecność w jamie ustnej uniemożliwia równomierne rozjaśnienie płytki także w większości przypadków wykonanie powyższych zabiegów higienizacyjnych będzie koniecznością. Higienizację wykonuje się kilka dni przed kuracją wybielającą.
Wybielanie zębów można wykonać kilkoma metodami, które można podzielić na dwie dostępne na rynku kategorie – gabinetową oraz domową. Zarówno metody domowe i te wykonywane w gabinetach stomatologicznych zawsze powinniśmy wykonywać pod kontrolą lekarza. Jeżeli przyczyną naszych przebarwień są inne czynniki niż nasze złe nawyki bezwzględnie powinniśmy wybrać gabinetowe metody wybielania zębów. Wybielanie w gabinecie pozwoli nam również odnieść lepszy i bardziej długotrwały skutek z jednoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa dla naszych zębów. W Medicus Clinic stosujemy dwie metody wybielania zębów, które możemy stosować zarówno dla gamy zębów jak i zębów pojedynczych, zębów żywych lub zębów martwych. Stosujemy wybielanie metodą Prevdent z wykorzystaniem lampy naświetlającej oraz wybielamy zęby z wykorzystaniem lasera Fotoa (metoda Touchwhite). Więcej informacji na temat wybielania w naszej klinice można znaleźć tutaj.
Jeżeli maję Państwo jakiekolwiek wątpliwości czy kwalifikujemy się do wybielania zębów oraz odnośnie wyboru odpowiedniej i najlepszej metody wybielania lub likwidacji przebarwień zębów zapraszamy do kontaktu i na konsultację do naszego specjalisty.
Artykuł opracowała: Dr Ewa Abramowicz